Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej
Nowelizacja ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wpsieraniu rodziny i systemie pieczy zastepczej, która obowiazuje od 1 lutego 2023 r. wprowadza kilka ważnych zmian nie tylko dla pracy ośrdoków adopcyjnych, ale także dla przyszłych rodziców adopcyjnych.
Przede wszystkim nowe przepisy wprowadzają możliwość urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego po adopcji dziecka do ukończenia przez nie 14 roku życia. Obecność rodzica w domu w trakcie procesu adaptacji dziecka, jest bardzo ważna dla budowania zaufania i poczucia bezpieczeństwa nie tylko dla dzieci do 7 roku życia. Jest to zmiana wychodząca naprzeciw potrzebom dzieci i oczekiwaniom rodziców, ale także opiekunów i nas, pracowników ośrodków.
Pozostałe zmiany dotyczą głównie procedur, dokumentów i danych, które gromadzi i przetwarza ośrodek. Zasadniczą zmianą i totalną nowością w organizacji pracy ośrodków będzie system teleinfomatyczny, który ma prowadzić do usprawnienia współpracy między poszczególnymi jednostkami (np. ośrodkiem a Wojewódzkim Bankiem Danych), a w rezultacie jego prowadzenie i aktualizowanie będzie dodatkowym zadaniem pracowników.
Aby rozpocząć procedurę kandydaci będą zobowiązani złożyć wniosek o dokonanie wstępnej oceny w ośrodku (wzór dostępny w Ośrodku lub na stronie internetowej) oraz obowiązujące dokumenty jako załączniki do wniosku (m.in. życiorysy, zaświadczenie o niekaralności czy o stanie zdrowia - wykaz obowiązujących dokumentów w zakładce KANDYDACI). Nowym elementem w procesie diagnozy kandydatów będzie pozyskanie informacji o figurowaniu lub niefigurowaniu w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym. Na mocy ustawy Ośrodek uzyskuje również prawo pozyskiwania i przetwarzania szerszego zakresu danych o kandydatach oraz o dzieciach.
Czas pokaże jak wszystkie wprowadzone zmiany zafunkcjonują w praktyce.
Diecezjalny
Ośrodek Adopcyjny
- ul. Skautów 1
- 41-200 Sosnowiec
- pokój nr 4
Kontakt
- tel. 32 269 51 70
- tel. 519 512 819
- fax 32 292 98 93
- e-mail: doa.sosnowiec@gmail.com
Prowadzenie ośrodka adopcyjnego jest finansowane przez Województwo Śląskie ze środków z dotacji celowej z budżetu państwa